Ve Vinoři lidé vytvořili živý Rondel, jednou se tam bude bydlet

Živý rondel, který měl připomenout stavbu vybudovanou před 7000 lety si na konci září připomněli účastníci vinořského Happeningu. Několik stovek dobrovolníků se postavilo na místa, kde dříve stávaly kůly rondelu a zformovali původní podobu této památky. Akce se uskutečnila v rámci oslav 935 let od první písemné zmínky o Vinoři a zároveň symbolicky ukončila průzkum, který zde Archeologický ústav akademie věd prováděl od roku 2022.
image00025

Místo ale nemá ustrnout v čase, brzy začne poklidně pulsovat rodinným a komunitním životem. Majitel pozemku, společnost Atlantis Development, zde totiž vybuduje komorně laděnou rezidenční oblast Via Sancta Vinoř. Sám developer jej nazývá jako modrozelený ostrov nedaleko centra Prahy s lesy, jezírky, parky, množstvím skal, romantických roklí a dalších přírodních krás.

„Již od počátku bylo naším cílem zachovat stopu rondelu v budoucí zástavbě. Jeden z objektů Via Sancty je proto rozdělen tak, aby kopíroval jeho umístění. Stěny v jeho podchodu budou opatřeny informačními tabulemi, které se budou věnovat vinořskému rondelu,“  říká  Allan Jírek ze společnosti Atlantis Development.  Půjde tak o jakési malé venkovní muzeum odkazující na tuto stavbu. Z úcty k této časti historie architekti v rámci projektu navrhli také dva dlouhé objekty jako odkaz na takzvané  dlouhé domy z doby neolitické.

Co jsou to Rondely?

Rondely jsou mohutné stavby, které jsou starší než slavný Stonehenge ve Velké Británii. Stavět se začaly kolem roku 4800 před naším letopočtem. V Evropě byste jich našli kolem dvou stovek, z toho v Česku zhruba 35. Běžné rondely mívají průměr 30 až 220 metrů. „Vinořský rondel má průměr 55 m a je neobvyklý svým půdorysem, je to totiž jeden z mála, který má tři vstupy,“ říká vedoucí terénního výzkumu Miroslav Kraus z Archeologického ústavu AV ČR, Praha.

Kromě toho překvapily vědce i kompletně zachovalé pozůstatky palisádových žlábků, do nichž byla původně zapuštěna centrální dřevěná konstrukce. „Většinou se naleznou pouze zbytky příkopu nebo i několika příkopů, které dřevěnou konstrukci uvnitř centrální části rondelu původně obepínaly. Dochované tři žlábky jsou pro nás do značné míry překvapením, protože původní terén se posledních sedm tisíc let výrazně změnil,“ zdůrazňuje archeolog.

Archeologický tým překvapily i zachovalé pozůstatky palisádových žlábků, do kterých byla zapuštěná dřevěná konstrukce. Lidé tyto megalitické stavby postavili s primitivními nástroji.

První objevy rondelů jsou známé už z druhé poloviny 19. století, ale málokdo tušil, o co se jedná. Rondely bývaly většinou blízko sídlišť. Archeologové zjistili, že se rondely nacházely v krajině pravidelně cca po 7 až 10 kilometrech. Předpokládá se, že ta sídliště, kde rondely jsou, měla nějakou centrální funkci pro širší okolí. Na výstavbě rondelů se pravděpodobně podíleli i lidé z okolních sídlišť.

Rondel ve Vinoři experti objevili v 80. letech při stavbě inženýrských sítí. Jeho malou část mohli zkoumat při dalším záchranném výzkumu o dekádu později, výzkum pak pokračoval geofyzikálním měřením celkové podoby stavby a jejího blízkého okolí. Při předchozích průzkumech vědci například zjistili, že severovýchodně od rondelu leží neolitické sídliště, které bylo obývané zhruba 300 až 400 let. Další podobně datovaná sídliště jsou známa v okruhu pěti kilometrů.

Text: Martina Kočíbová, Foto: Městský úřad Vinoř a Atlantis Development

Zdroje:

https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/historicke/rondel-vinor-monumentalni-stavba-z-doby-kamenne

https://cesky.radio.cz/k-cemu-slouzila-obri-stavba-vedci-v-prazske-vinori-zkoumaji-rondel-z-doby-8760727

https://www.avcr.cz/cs/fotoreportaze/Praveky-rondel-archeologove-prozkoumali-temer-7-tisic-let-starou-stavbu/

https://www.arup.cas.cz/pravek-pred-ocima-na-okraji-prahy-odkryvaji-archeologove-rondel-unikatni-stavbu-z-doby-kamenne/

https://www.atlantisdevelopment.eu/cs/projektyhttps://ctvrtak.cz/wp-content/uploads/2023/10/Co-se-chysta-ve-Vinorskem-udoli.pdf

Sdílejte článek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články