Asi centimetr čtvereční úlomku kosti svatého Remigia získal pro české země z Francie Karel IV. Relikvie je vsazena do pozlaceného ostatkového kříže a veřejnost si ji může zhruba čtyřikrát do roka prohlédnout během různých slavnostních událostí konaných v čakovické farnosti.
Svatý Remigius pomohl rozšířit křesťanství v Evropě
Přátelské vystupování, odhodlání a silné charisma, kterým se vyznačoval, vedly k tomu, že byl Remigius již ve svých dvaadvaceti letech jmenován biskupem. Stal se poradcem a chráněncem franského krále Chlodvíka, který se od něj také nechal v roce 496 pokřtít. Byl tak prvním křesťanským králem na území nynější Francie, což mělo určující vliv na šíření křesťanství v severní Galii a jeho pozdější upevnění v celé Evropě.
Třikrát a dost
Současná stavba kostela pochází z let 1878–1881, ale první historická zmínka o existenci čakovického kostela se datuje už do roku 1352. Šlo zřejmě o románskou, jednolodní obdélníkovou stavbu s věží v západním průčelí, kterou se do kostela vcházelo. Zchátralý románský kostel nechal v roce 1735 majitel panství František Šlik zbourat a na jeho místě postavili kostel v barokním slohu. Jenže jak se Čakovice rychle rozrůstaly, přestala kapacita kostela místní obci věřících stačit. Stavba byla proto znovu stržena, aby podle projektu stavitele Karla Scheinera a s finančním přispěním podnikatelské rodiny Schoellerů vznikl na jejím místě dnešní novorománský kostel ve tvaru kříže. Vysvěcen byl v roce 1881 a v roce 1904 k němu ještě přistavěli křestní kapli podle architektonického návrhu Kamila Hilberta, který se podílel také na dostavbě chrámu sv. Víta v Praze a na úpravách dalších prostor Pražského hradu.
Na oltáři najdete i patrony sponzorů
Za pozornost stojí nejen samotná stavba kostela, ale i jeho výzdoba. Prostřední oltářní obraz svatého Remigia i oba postranní se sv. Filipem a sv. Alžbětou namaloval Vilém Kandler. Při výběru světců se inspiroval jmény podnikatele Filipa Schoellera a jeho manželky Alžběty. Autorem dekorativní malířské výzdoby interiéru, jež byla v roce 2014 citlivě restaurována, a mozaiky nad vchodem je Karel Ladislav Klusáček. Jeho mozaika inspirovaná knihou Zjevení znázorňuje obětního beránka, symbol Ježíše Krista, ležícího na knize se sedmi pečetěmi. Boží hrob pochází z dílny sochaře Čeňka Vosmíka.
Farnost Čakovice
Čakovická farnost je jednou z nejstarších farností na území Prahy. Kromě bohoslužeb připravuje vzdělávací přednášky, charitativní sbírky, pořádá mnoho pravidelných aktivit pro děti i dospělé a vydává například i vlastní časopis Remigius.
Poslechněte si velikonoční koncert a podívejte se, jak to v kostele sv. Remigia vypadá.
Text: Šárka Pichrtová, Foto:commons.wikimedia.org/Mirekk