Vysočanský mlýn: Brownfield ožívá a spojuje historii s moderním bydlením

Od roku 1835 stál na tomto místě Freyův cukrovar, který byl prvním průmyslovým podnikem ve Vysočanech. O téměř 80 let později se z těchto míst začaly šířit neodolatelné vůně z Odkolkových pekáren, které se časem staly jednou z největších firem svého druhu u nás. V posledních letech areály obou proslulých podniků chátraly, ale teď se blýská na lepší časy. Seznamte se s ambiciózním projektem, který má pod názvem Vysočanský mlýn proměnit chřadnoucí brownfield v úžasné místo pro život.
old-factory-5090636

Místo průmyslového rozmachu

Historie Vysočanského mlýna je bohatá a plná příběhů, které vyprávějí o průmyslovém rozmachu, tradicích a pevných kořenech. Bedřich Frey zde v 19. století vybudoval parní cukrovar s elegantní empírovou budovou a potom se začaly dít věci. Jako jeden z prvních zde začal používat hydraulické lisy. Vůbec poprvé tady došlo k saturaci cukrové šťávy. A v neposlední řadě byla mezi Freyovým bytem a vysočanským cukrovarem zavedena první telefonní linka v Praze.

Po ukončení provozu cukrovaru uvítal Vysočanský mlýn řadu dalších významných firem a šikovných lidí. Působila zde například továrna Avia. Své první pokusy tady prováděl motocyklový konstruktér J. F. Koch. A sídlily tu i již zmíněné Pekárny Odkolek, které po dlouhá léta plnily město vůní čerstvého chleba.

Šance na nový začátek

Dnes patří prostory s pestrou a slavnou historií mezi takzvané brownfieldy, tedy nevyužívané, zanedbávané a chátrající prostranství. Rodí se však vítaná změna. Společnost Metrostav Development totiž přišla s nápadem na ambiciózní revitalizaci, která si klade za cíl oživit industriální minulost tohoto místa a zároveň poskytnout lidem skvělé místo pro život.

Bývalý cukrovar Frey a slavné Pekárny Odkolek se mění v prostor pro nadstandardní bydlení. Komplex byl navržen tak, aby se v něm tváří v tvář střetávaly minulost s budoucností a aby se zde každý cítil příjemně i bezpečně. Vedle různých variant bydlení tu tak budou mít noví rezidenti k dispozici i parky, hřiště, kavárny či školku. Půjde zkrátka o místo, kde bude pulzovat život.

Udržitelnost jako důležitý rys projektu

Revitalizace Vysočanského mlýna si zaslouží obdiv nejen kvůli tomu, co znamená pro město, ale také pro svou udržitelnost. Při demolici původních staveb například vzniklo zhruba 75 tisíc tun betonové a cihelné suti, jejíž následná cesta rozhodně neměla cíl na skládce. Materiál byl určen k recyklaci, a tak mohl posloužit i jako ekologické plnivo při výrobě betonových směsí.

Vysočanský mlýn tedy znovu ožívá i díky moderně zpracovaným troskám svých původních budov. Historie zůstává jeho hmatatelnou součástí, i když prim hraje současnost a budoucnost.

Tohle místo zkrátka spojuje staré příběhy s novými a nabízí městu i jeho obyvatelům skvělou příležitost k životu. Přináší moderní bydlení s důrazem na kvalitu, komunitu a udržitelnost. S jeho cílem ostatně souzníme všichni: oživit a zachovat ducha Vysočan pro další generace, to by si jistě přál každý, kdo to tam miluje.

Sdílejte článek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články