Za hvězdami do Ďáblic

Hvězdárna Ďáblice je takřka ideální cíl pro rodinný nebo školní výlet. Procházku po severním okraji Prahy a blízkém okolí můžete spojit s poznáváním vzdálených galaxií, hvězd a planet. Tak pozor, vyrážíme!
Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna stojí v Ďáblickém háji v nadmořské výšce 328 metrů na místě, které má příznačný název Na vyhlídce. Lze odtud totiž pozorovat nejen oblohu, ale i město a okolní krajinu. Za dobrého počasí uvidíte například 50 kilometrů vzdálený Bezděz. Hvězdárna se nachází nedaleko vrcholu kopce Ládví (359 metrů nad mořem), takže si cestou k ní můžete vyšlápnout i na jedno z nejvyšších míst celé Prahy.

Přímo k hvězdárně dojdete po dvou turisticky značených trasách. Žlutá vede od Zdib přes staré Ďáblice kolem hvězdárny k tramvajové konečné Vozovna Kobylisy, zelená od tramvajové konečné Sídliště Ďáblice okolo hvězdárny přes vrchol kopce Ládví, Vozovnu Kobylisy a Čimický háj až k zoologické zahradě v Troji.

Stavělo se z toho, co zbylo z paneláku

Výraz „akce Z“ si mladší generace dnes pravděpodobně spojí spíše s ruskou invazí na Ukrajinu. Pamětníci si však ještě nejspíš vzpomenou na doby, kdy obyvatelé Československa vypomáhali dobrovolně, zadarmo a ve svém volném čase socialistickému hospodářství. V padesátých letech právě tímto způsobem vznikla i Hvězdárna Ďáblice. Dokončena byla v listopadu 1956 a jako materiál pro hrubou stavbu posloužily betonové panely, které zbyly po stavbě nedalekého panelového domu. Nebyl to přitom ledajaký panelák, ale první panelový dům v Praze, který dodnes stojí. Můžete si ho prohlédnout na adrese U Prefy 771.

Přístup i pro vozíčkáře

Původně měla hvězdárna pouze jednu (východní) kopuli s unikátním zrcadlovým dalekohledem o průměru 40 cm, který byl ve své době druhý největší v Československu. Západní kopule hvězdárny vznikla až při jejím rozšíření na konci padesátých let. I v pozdější době procházela hvězdárna různými úpravami a modernizacemi, zatím poslední je z roku 2016, kdy vznikl bezbariérový přístup do východní kopule. Vozíčkáři mohou výtahem dojet až k dalekohledu, ďáblická hvězdárna je tak jednou z mála na světě, která umožňuje přímé pozorování oblohy velkým dalekohledem i handicapovaným spoluobčanům.

Pozorování, promítání, přednášky

Dnes patří Hvězdárna Ďáblice společně se Štefánikovou hvězdárnou na Petříně a planetáriem ve Stromovce pod správu Hvězdáren a planetárií hlavního města Prahy. Mimo jiné nabízí denní a noční astronomická pozorování pro veřejnost, stálou astronomickou výstavu či nejrůznější přednášky a promítání v tamním kinosále. Například pro školáky hvězdárna pravidelně připravuje komponovaný pořad „Planety, zajatci Slunce“, který je kombinací živé přednášky a filmu. Žáci se z něj zábavnou formou dozvědí základní informace i další zajímavosti o Slunci, Sluneční soustavě a jejích planetách, včetně naší Země.

Za jasného počasí mohou návštěvníci pozorovat oblohu, za nepříznivých meteorologických podmínek si prohlédnou přístrojové vybavení hvězdárny a zhlédnou filmy s astronomickou tematikou. Prohlídky nabízí hvězdárna jednotlivcům i skupinám, podrobné informace o cenách vstupného i nadcházejících akcích si mohou zájemci najít na internetových stránkách planetum.cz.

Kdy do hvězdárny

Středa: od 13 do 23 hodin.
Pátek: od 13 do 18 hodin a od 21 do 23 hodin.
Víkendy: od 10 do 12 hodin, od 13 do 18 hodin a od 21 do 23 hodin.

Text: Jiří Zázvorka, Foto: Profimedia.cz

Sdílejte článek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články