Nová budova umožnila navýšení kapacity místní školy a současně nabídla i větší komfort pro žáky a učitele. Díky tomuto projektu vzniklo v Jizerské ulici sedm tříd, tři odborné učebny a nová tělocvična. Stavba školní budovy trvala 14 měsíců, jenže již v době jejího dokončení bylo zřejmé, že se musí v navyšování počtu tříd pokračovat. Srovnání vývoje počtu obyvatel totiž mluví jasně. V roce 2005 žilo v MČ Praha-Čakovice 6 101 obyvatel a děti do 14 let z toho tvořily 15,6 %. Dnes již tato městská část má přes 12 tisíc obyvatel a děti do 14 let tvoří přes 20 % všech obyvatel.
Nové budovy mezi školou a radnicí
Vedení městské části se vzhledem k situaci rozhodlo, že vybuduje kampus, který bude zahrnovat hned čtyři nové školní budovy. První z nich (budova A) má již stavební povolení, v současné době se vybírá zhotovitel a ještě na podzim by měla začít výstavba nové čtyřpatrové školní budovy. Na tu se zatím podařilo získat od magistrátu hlavního města Prahy 50 milionů korun a měla by stát, stejně jako ostatní plánované budovy, na školní zahradě v prostoru mezi starou školou a radnicí. „V budově A bude v přízemí zázemí pro vedení školy a pro administrativu školy a nad ním budou v dalších třech patrech kmenové třídy, které budou sloužit žákům k výuce,“ uvedl k tomu na youtubovém kanálu MČ Praha-Čakovice starosta Jiří Vintiška.
Díky budově A se rozšíří kapacita školy o více než 200 žáků, přičemž podle plánů by sem mohli nastoupit již v září příštího roku. V budoucnu bude následovat výstavba dalších budov, v nichž by měly vzniknout další třídy, ale také odborné učebny a kabinety pro pedagogy. Rozšířit by se měla rovněž kapacita šaten i jídelny. V rámci kampusu vznikne i nová sportovní hala a dva tělocvičné sály. Po dostavbě všech budov by nový školní areál měl mít kapacitu 1 900–2 000 žáků, zatímco současná Základní škola Dr. Edvarda Beneše pojme zhruba 1 500 žáků.
Zapojit kampus do struktury městské části
Kromě rozšíření kampusu se zlepší i průchodnost centra Čakovic. Vznikne tu totiž komunikace pro pěší, která propojí sady Husitské revoluce a náměstí Jiřího Berana. Tato promenáda by měla zasahovala i do areálu kampusu a chodci by mohli volit mezi touto cestou a tou podél frekventované Cukrovarské ulice. „Ambicí návrhu je vytvořit čitelnou strukturu kampusu s učebnami orientovanými do nově vytvořeného školního dvora a respektovat přitom existující dobře funkční části areálu a jeho propojení s gymnáziem. Posílením pěších vazeb a vytvořením nových veřejných prostor zapadajících do širších urbanistických a rozvojových konceptů městské části chceme zapojit areál do urbanistické struktury města,“ uvádí na svých webových stránkách autoři architektonického návrhu Tomáš Med a Lukáš Pavlík ze studia Med Pavlík architekti.
Text: Michal Ezechel, Foto: Monika Žitníková, Vizualizace mparchitekti.cz