Než zakotvíte… a usnete

Táboření ve spojení s pěší turistikou je pro mnohé našince nejpřitažlivější a nejlevnější formou dovolené. Jenže: ne všude je možné se jen tak utábořit anebo rozdělat ohýnek. Znáte pravidla stanování a kempování?
35x23cmFIELDcandy-1

Zákon o ochraně přírody a krajiny (ustanovení §16, odst. 1, písm. c) uvádí, že na území národních parků je zakázáno tábořit a rozdělávat ohně „mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody“. Totéž se týká přírodních rezervací a chráněných krajinných oblastí. Zákon o lesích naopak zakazuje tábořit a rozdělávat ohně ve všech lesích. Přenocovat tam tak oficiálně můžete jen tzv. pod širákem.

Naštěstí se na území celé naší republiky nachází téměř 500 kempů určených nejen pro stanování, ale též s místy pro stále oblíbenější karavany. Nejvíce z nich je v jižních Čechách a překvapivě hodně též v okolí Prahy. V létě je navštěvuje až 900 000 lidí, z nichž až pětinu tvoří zahraniční turisté. Specializované webové stránky zveřejňují žebříčky nejlépe hodnocených kempů nejen podle krajů, ale i podle dalších kritérií. Můžete se tak setkat s kempy zaměřenými na rodiny s dětmi, s kempy pro skupinové akce, pro mladé páry či motorkáře.

A vlastní stan už máte?

Potřebujete ještě pořídit na poslední chvíli stan? Přečtěte si náš nedávný článek: (NE)mám malý stan

Petr Tůma

Sdílejte článek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články