Zdeněk Kučera: Letňany by se měly stát místem krátkých vzdáleností

Podobně jako v Čakovicích také v Letňanech obhájil dosavadní starosta v komunálních volbách svůj post. Zdeněk Kučera tak bude i následující čtyři roky spolurozhodovat o tom, kam se bude jeho rodná čtvrť ubírat. V kanceláři na letňanské radnici jsme si o tom docela podrobně popovídali.
Zdeněk Kučera starosta Letňan

Jak byste chtěl městskou čtvrť rozvíjet, jak by podle Vás měly Letňany vypadat za dvacet, třicet let?
Přál bych si, aby Letňany byly komfortním místem a vyhledávanou městskou částí pro všechny generace, kde jsou rozvinuté kultura, sport, školství i mnohé další oblasti. V horizontu dvaceti, třiceti let by měly fungovat na principu města krátkých vzdáleností, kde máte všechno poblíž – práci, služby, volnočasové aktivity i školku nebo školu pro děti. Měly by být čtvrtí, která láká lidi k bydlení, protože se v ní příjemně žije.

Našel byste nějakou inspiraci v jiných českých nebo zahraničních čtvrtích?
Líbí se mi Karlín, kde po záplavách začali velmi intenzivně pracovat na jeho rozvoji. Vznikly tam nové moderní budovy s kancelářemi a byty i různá náměstíčka, takže teď je to velmi příjemná městská část. Dokážu si představit, že bychom se u nás v Letňanech mohli vydat podobným směrem.

Jak chcete v Letňanech řídit výstavbu? Budete nějak měnit či upřesňovat pravidla pro developery a v jakých lokalitách by se podle vás mělo stavět?
Městská část má, co se týká řízení a povolování výstavby, omezené pravomoci. Určitě je potřeba si ve spolupráci s Prahou nastavit určité fáze výstavby podle územního, možná i metropolitního plánu. Říci si, která území jsou rozvojová, a dál na nich pracovat. Zároveň to ale nesmí mít negativní vliv na současné obyvatele, kteří nechtějí přijít o svůj komfort. Jsem rád, že se nám od ledna povedlo s magistrátem domluvit určitá pravidla, aby městská část nebyla při stavebním řízení obejita a aby veškeré kontribuce v rámci změny směřovaly do dané městské části.

Na území Letňan se z velké části nachází i jeden z největších pražských brownfieldu, průmyslový areál Avie Letňany. Jak se stavíte k plánům na vytvoření moderní městské čtvrti, jak je představuje jeho majitel?
Dává mi smysl stavět na území, které už nefunguje k původnímu účelu. V podobě Avia City tady máme hezký plán, jenom je potřeba dořešit všechny jeho aspekty. Při takhle velkém projektu s 15 až 20 tisíci novými obyvateli musíme myslet například na dopravní zátěž nebo kapacity škol a školek. Pokud se tedy podaří výstavbu Avia City během následujících třiceti let, po které má probíhat, naplánovat tak, aby se v každé fázi odehrálo něco, co ulehčí dopravě, bude tahle proměna stávajícícho brownfieldu vítaná.

Co vnímáte jako současný největší problém Letňan a jak byste ho chtěl řešit?
Řekl bych, že stejně jako v celé Praze je to doprava. U nás na severu Prahy její řešení vyžaduje skoro dopravní revoluci, protože potřebujeme dostavět metro, Pražský okruh, protáhnout tramvaje, zvýšit kapacity železnice i záchytných parkovišť a spoustu dalších projektů. To všechno potřebujeme, abychom si trošku oddechli a přestali být nárazníkovou zónou.

Která budova nebo instituce vám osobně v Letňanech nejvíc chybí?
Máme tu skoro všechno, ale podle mě nám tu nejvíc chybí kostel a kulturní dům. Třeba plesy musíme pořádat na výstavišti, za což jsme samozřejmě vděční, ale radši bychom měli vlastní kulturní dům, kde bychom mohli dělat nejrůznější akce a občané by se zde mohli setkávat.

Co byste popřál občanům do nového volebního období, případně o co byste je poprosil?
Popřál bych jim hodně zdraví a štěstí a také, abychom všichni tuhle těžkou dobu s inflací a drahými energiemi zvládli. U nás v Letňanech máme podpůrný program, kde si mohou zažádat o finanční pomoc. Rád bych tedy, aby věděli, že pokud budou mít problém, mohou se na nás obrátit. A poprosil bych je, aby i nadále zůstali tak velkorysí a solidární, jako byli při těch posledních krizích, ať už to byl covid nebo konflikt na Ukrajině. Bez nich a jejich velkého srdce bychom to nezvládli.

Text: Rudolf Král

Sdílejte článek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články