Přezouvat na letní pneumatiky nemusíte, ale vyplatí se to

Legislativa mluví jasně, podle paragrafu 40a zákona č. 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března za určitých podmínek. Tedy pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Dále pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
přezouvání pneumatik

O nutnosti přezouvat auto na letní gumy zákon nic neříká. Nedává však smysl si v létě zbytečně sjíždět vzorek zimních pneumatik. Ty musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm. Samozřejmě však platí, že čím větší je hloubka vzorku, tím lepší vlastnosti na sněhu a ledu poskytuje. Dalším důvodem k přezutí je, že za tepla mají zimní gumy horší jízdní vlastnosti, například delší brzdnou dráhu, a rovněž trpí větším opotřebením než letní pláště.

Pokutu můžete dostat i v létě

Podle zákona tedy musíte mít zimní pneumatiky v období 1. listopadu až 31. března, pokud je venku sníh či led nebo lze předpokládat, že podle předpovědi sněžit bude. To znamená, že pokud bude v zimním období sucho a teplo, řidič na letních pneumatikách pokutu nedostanete. Výrobci pak obecně doporučují, aby se zimní pneumatiky začaly používat ve chvíli, kdy nejnižší teplota klesne pod sedm stupňů Celsia.

V některých oblastech však budete potřebovat zimní přezutí po celý rok bez ohledu na počasí. Jsou to místa opatřená značkou „zimní výbava“.

Řidiči zde nemusí mít zimní přezutí pouze tehdy, pokud je cedule opatřena dodatkovou tabulkou upravující její platnost. Většinou jsou tyto značky v horských oblastech. Při kontrole policejní hlídkou se řidič jedoucí v zimě na letních pneumatikách vystavuje možné pokutě až do výše 2 500 Kč. V případě nouzového dojetí se na rezervní pneumatiku výše zmíněné ustanovení nevztahuje a nehrozí tedy pokuta.

Jak to funguje jinde

Každá evropská země upravuje povinnost zimních pneumatik trochu jinak. Zatímco někde je zimní přezutí povinné, jinde jen doporučené. Toleruje se také různá hloubka vzorku a různé je i období, kdy zákon použití zimních plášťů předepisuje. Většinou platí, že čím jižněji se daná země nachází, tím mírnější pravidla tam platí. Před cestou do zahraničí je proto potřeba zjistit, jaké předpisy tam platí, neboť pokuty tam bývají často výrazně vyšší než u nás.

V případě, že přece jen nechcete měnit gumy dvakrát do roka, lze to řešit pneumatikami celoročními. Ty jsou však určitým kompromisem mezi letní a zimní alternativou. V zimě nemají stejný záběr a přilnavost na sněhu či námraze jako zimní pneumatika a na suchu mají zase o něco horší vlastnosti než ta letní. Pro použití celoročních pneumatik je nutné, aby měly označení M+S, což znamená mud and snow (bláto a sníh). Podle zákona jsou za zimní pneumatiky považovány ty, které jsou označeny M+S, M.S, M/S a MS nebo terénní pneumatiky. Jestli jste si ještě pneumatiky nenechali vyměnit, nabízíme vám níže několik kontaktů na pneuservisy ve vašem okolí:

Kde vám v Čakovicích a Letňanech přezují auto

Text: Michal Ezechel, Foto: Shutterstock.com

Sdílejte článek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Další články